«Мирон і Марта – люди з легенди, національні герої, гордість м. Надвірної!» – так у своїх спогадах писав Дмитро Синяк про Марту та Мирона Свідруків, героїв ОУН-УПА, почесних громадян м.Надвірна, роковини загибелі яких громада м.Надвірна вшановує 18 та 21 лютого. Символічним є те, що в ці лютневі дні ми відзначаємо найдраматичнішу подію сучасної історії України – масовий розстріл активістів Майдану в Києві і загибель Героїв Небесної Сотні.

Мирон і Марта народилися 9 березня 1928 р. в Надвірній у патріотичній сім’ї. Вже 13-літніми вони стали зв’язковими УПА.

1944 року Мирон належав до особистої охорони “Марка Боєслава” (Михайла Дяченка), члена Української головної визвольної ради, поета і публіциста, крайового провідника пропаганди ОУН, а Марта була його друкаркою. Вона й сама писала вірші та публікувала їх у підпільній пресі. Боролися за волю нашого народу, не шкодуючи ні здоров`я, ні життя. Мирон нагороджений Срібним Хрестом Боєвої Заслуги І ступеня.

18 лютого 1952 р., потрапивши в оточення, Мирон Свідрук (“Вільшенко”, “Пімста”, “Завзятий”) розпочав свій останній бій. Він був короткий, бо мав Мирон лише револьвер. Щоб не потрапити в руки ворогів, свинцеву крапку у своєму житті поставив сам. Було йому тоді неповних 24 роки. Марта загинула через три дні, 22 лютого, – разом зі своїм командиром, “Марком Боєславом”. Тіло Мирона упокоїлося біля батька ще восени 1952 року (завдяки Іванові, чоловікові сестри Юлії), а нетлінні останки Марти поклали до батьківської могили аж через 40 років.

Героїв – наших співвітчизників, які боролися не за владу, а за народ на різних етапах національно-визвольного змагу і донині. Напевно, тому про них пам`ятає кожен пересічний краянин, а їх подвиг вважають святим…

У травні цього року за сприяння міського голови Зіновія Андрійовича, депутатів міської ради, районної організації Всеукраїнського об’єднання ветеранів, культурно-мистецького фонду ім. В. Луціва вийшла друком книга Євгена Луціва  «Люди з легенди. Життя та боротьба Мирона і Марти Свідруків».